OS 2022 - Guide

Ultimata guiden: Allt du behöver veta om Vinter OS i Peking 2022.

Här har vi samlat allt du behöver för att hänga med under de Olympiska Spelen i Peking. Allt från tävlingsprogrammet för OS med datum och tider till våra Svenska medaljhopp och mycket mer. Häll upp en kopp kaffe och läs på inför Vinter OS 2022.

OS 2022 - Allt du behöver veta om de Olympiska Spelen i Peking.

Olympiska spelen i peking

Vinter OS 2022 i Peking är snart här och det är äntligen dags att grotta ner sig i information, tablåer, scheman, medaljhopp och mycket mer. Vår guide ger dig allt du behöver så du har full koll på de Olympiska Spelen 2022.

Snabbfakta om Vinter OS 2022

Invigningen - Olympiska spelen

Den officiella invigningen av de Olympiska Spelen äger rum den 4 februari, 2022, i Peking på National Stadium. Arenan, som även kallas för ”Fågelboet”, byggdes inför sommar OS 2008 och har en kapacitet på 80 000 sittplatser vid normala idrottsevenemang. Under OS 2008 fanns det totalt 91 000 sittplatser varav 11 000 var temporära. 

DATUM

De Olympiska Spelen äger rum mellan 4-20 februari. Även om den inofficiella invigningen äger rum den 4 februari så kommer Vinter OS att smygstarta redan den 2 februari då kvalet i både freestyle och curling drar igång.

Olympiska spelen på TV

Discovery Networks har köpt rättigheterna för OS 2022 och deras kanaler inkluderar Kanal 5, Kanal 9 och streamingtjänsten Discovery +. 

Utöver TV-rättigheterna så är Discovery Networks Sweden även officiell partner till SOK (Svenska Olympiska Kommittén) och har köpt TV-rättigheterna till fyra Olympiska Spel. Vinter OS 2022 blir Discoverys tredje spel i ordningen. 

För att ge svenska folket en maximal upplevelse under OS så kommer de största och mest populära tävlingarna att visas i deras huvudkanal, Kanal 5. Inte nog med det, Kanal 5 kommer att bli en renodlad OS-kanal dygnet runt under dessa 16 olympiska dagar.

Tidsskillnad under os

Tidsskillnaden till Peking, där de Olympiska Spelen äger rum, är sju timmar till Sverige. Det innebär att man ibland kommer att behöva ställa klockan för att inte missa några av sina favorittävlingar. 

Peking ligger alltså sju timmar före svensk tid vilket gör att när klockan är midnatt (00:00) i Sverige så är den sju på morgonen (07:00) i Peking.

För att se TV-tablå och när respektive tävling äger rum i svensk tid kan du scrolla ner i artikeln där vi listat alla evenemang för er.

 

OS 2022 - största stjärnorna

OS 2022 kommer att vara fullsmockat med världsstjärnor. Utöver alla superstjärnor i de alpina grenarna så kommer även NHL (National Hockey League) att släppa iväg världens bästa hockeyspelare till OS. Det innebär att vi kommer att få se eliten av hockeyspelare samlade i Peking för att göra upp om det åtrovärda OS-guldet. Nedan finner ni några av de största stjärnorna som kommer delta i de Olympiska Spelen i Peking:

Mikaela Shiffrin - Alpint (USA)

  • Land: USA
  • Född: 13 mars, 1995
  • Olympiska grenar: Slalom, Storslalom
 
Ett av de absolut största namnen inom alpint just nu. Mikaela Shiffrin har tidigare vunnit 2 OS-Guld och ett OS-Silver och deltagit i två Olympiska Spel. Hon deltog första gången i OS i Sochi 2014.

Hanyū Yuzuru - Konståkning (JAP)

  • Land: Japan
  • Född: 7 december, 1994
  • Olympiska grenar: Konståkning
 
Regerande mästare i konståkning (singel) från de senaste två Olympiska Spelen.  Hanyū vann guldmedaljen både i OS Sochi 2014 och PyeongChang 2018.

Suzanne Schulting - skridskor (NL)

  • Land: Nederländerna
  • Född: 25 september, 1997
  • Olympiska grenar: Skridskor (1 000m, 1 500m)
 
Suzanne Schulting vann OS-Guld på 1 000m skridsko i PyeongChang 2018 och är en storfavorit till att vara med i toppstriden även i detta Olympiska Spel.

Johannes thingnes bö - skidskytte (NOR)

  • Land: Norge
  • Född: 16 maj, 1993
  • Olympiska grenar: Skidskytte
 
Johannes har vunnit världscupen (imponerande!) tre gånger i rad och har även tolv stycken VM-Guld. Dock har han endast ett OS-Guld i bagaget (PyeongChang 2018). En storfavorit att vara med och tävla om OS-Guldet i Peking 2022.

connor mcdavid - ishockey (can)

  • Land: Kanada
  • Född: 13 januari, 1997
  • Olympiska grenar: Ishockey
 
Connor McDavid är rankad som världens bästa ishockeyspelare och har de senaste åren tagit NHL med storm. Hela Kanadas ishockeylag är fullspäckat med storstjärnor som Sidney Crosby, Alex Pietrangelo m.m. men Connor McDavid får ändå ses som turneringens absolut största stjärna.

OS 2022 - Schema dag för dag

Nedan finner ni OS-schemat dag för dag angett i svensk tid. Ställ klockan och fyll kalendern så att ni inte missar era favoritatleter tävla.

OS 2022: Schema Onsdag 2 februari

  • 13.05–15.00 Curling, mixed dubbel grundomgång 1 Oskar Eriksson, Almida de Val

OS 2022: Schema Torsdag 3 februari

  • 02.05–04.00 Curling, mixed dubbel grundomgång 2 Oskar Eriksson, Almida de Val
  • 05.10–07.25 Ishockey, damer gruppspel 2 matcher
  • 07.05–09.00 Curling, mixed dubbel grundomgång 3 Oskar Eriksson, Almida de Val
  • 09.40–11.55 Ishockey, damer gruppspel
  • 11.00–11.45 Puckelpist, damer kval 1
  • 12.45–13.30 Puckelpist, herrar kval 1 Ev Ludvig Fjällström
  • 13.05–15.00 Curling, mixed dubbel grundomgång 4 Oskar Eriksson, Almida de Val
  • 14.10–16.25 Ishockey, damer gruppspel

OS 2022: Schema Fredag 4 februari

  • 01.35–03.30 Curling, mixed dubbel grundomgång 5 Oskar Eriksson, Almida de Val
  • 02.55–07.55 Konståkning, lagtävling
  • 05.10–07.25 Ishockey, damer gruppspel 2 matcher
  • 06.35–08.30 Curling, mixed dubbel grundomgång 6 Oskar Eriksson, Almida de Val
  • 13.00–15.00 Invigning

OS 2022: Schema Lördag 5 februari

  • 02.05–04.00 Curling, mixed dubbel grundomgång 7 Oskar Eriksson, Almida de Val
  • 03.45–05.50 Snowboard, damer slopestyle kval
  • 05.10–07.25 Ishockey, damer gruppspel
  • 07.05–09.00 Curling, mixed dubbel grundomgång 8 Oskar Eriksson, Almida de Val
  • 07.20–08.30 Backhoppning, herrar ind. normalbacke kval
  • 08.45–09.45 Längdskidor, damer skiathlon Linn Svahn, Jonna Sundling, Frida Karlsson, Ebba Andersson
  • 09.30–11.05 Skridsko, damer 3 000 m
  • 09.40–11.55 Ishockey, damer gruppspel 2 matcher
  • 10.00–11.00 Skidskytte, mixedstafett Sverige
  • 11.00–11.30 Puckelpist, herrar utslagsomgång Ev Ludvig Fjällström
  • 11.45–13.20 Backhoppning, damer ind normalbacke final
  • 12.00–14.50 Short track, damer och herrar
  • 12.10–15.00 Rodel, herrar heat 1 och 2
  • 12.30–14.10 Puckelpist, herrar final Ev Ludvig Fjällström
  • 13.05–15.00 Curling, mixed dubbel grundomgång 9 Oskar Eriksson, Almida de Val
  • 14.10–16.35 Ishockey, damer gruppspel

OS 2022: Schema Söndag 6 februari

  • 02.05–04.00 Curling, mixed dubbel grundomgång 10 Oskar Eriksson, Almida de Val
  • 02.30–05.40 Konståkning, lagtävling
  • 02.30–04.00 Snowboard, damer slopestyle final
  • 04.00–06.30 Alpint, herrar, störtlopp
  • 05.30–07.35 Snowboard, herrar slopestyle kval Sven Thorgren och Niklas Mattsson
  • 07.05–09.00 Curling, mixed dubbel grundomgång 11 Oskar Eriksson, Almida de Val
  • 08.00–09.45 Längdskidor, herrar skiathlon Jens Burman, Oskar Svensson
  • 09.30–11.25 Skridsko, herrar 5 000 m
  • 09.40–11.55 Ishockey, damer gruppspel
  • 11.00–11.30 Puckelpist, damer kval 2
  • 12.00–13.45 Backhoppning, herrar ind. normalbacke final
  • 12.30–15.10 Rodel, herrar, heat 3 och 4
  • 12.30–14.10 Puckelpist, damer final
  • 13.05–15.00 Curling, mixed dubbel grundomgång 12 Oskar Eriksson, Almida de Val
  • 14.10–16.25 Ishockey, damer gruppspel

OS 2022: Schema Måndag 7 februari

  • 02.05–04.00 Curling, mixed dubbel grundomgång 13 Oskar Eriksson, Almida de Val
  • 02.15–05.40 Konståkning, lagtävling
  • 02.30–04.45 Freeski, damer big air kval
  • 03.15–04.55 Alpint, damer storslalom åk 1 Sara Hector
  • 05.00–06.30 Snowboard, herrar slopestyle final Ev Sven Thorgren och Niklas Mattsson
  • 05.10–07.25 Ishockey, damer gruppspel
  • 06.30–08.45 Freeski, herrar big air kval Jesper Tjäder, Henrik Harlaut och Oliwer Magnusson
  • 06.45–08.50 Alpint, damer storslalom åk 2 Ev Sara Hector
  • 09.30–11.00 Skridsko, damer 1 500 m
  • 09.40–11.55 Ishockey, damer gruppspel
  • 10.00–11.50 Skidskytte, damer 15 km distans Hanna Öberg
  • 12.30–14.25 Short track, damer och herrar
  • 12.45–14.45 Backhoppning, mixad lagtävling, normalbacke
  • 12.50–15.40 Rodel, damer heat 1 och 2
  • 13.05–15.00 Curling, mixed dubbel semifinaler Ev Oskar Eriksson, Almida de Val
  • 14.10–16.25 Ishockey, damer gruppspel 2 matcher

OS 2022: Schema tisDag 8 februari

  • 02.15–06.30 Konståkning, herrar kort program
  • 03.00–04.20 Freeski, damer big air final
  • 03.40–05.30 Snowboard, damer och herrar parallellstorslalom kval
  • 04.00–06.25 Alpint, herrar super-G
  • 05.10–07.25 Ishockey, damer gruppspel
  • 07.05–09.00 Curling, mixed dubbel bronsmatch Ev Oskar Eriksson, Almida de Val
  • 07.30–09.10 Snowboard, damer och herrar parallellstorslalom final
  • 09.00–10.35 Längdskidor, damer och herrar sprint fristil kval Linn Svahn, Jonna Sundling, Oskar Svensson
  • 09.30–11.25 Skidskytte, herrar 20 km distans Sebastian Samuelsson, Martin Ponsiluoma
  • 09.40–11.55 Ishockey, damer gruppspel
  • 11.30–13.00 Skridsko, herrar 1 500 m
  • 11.30–13.30 Längdskidor, damer och herrar sprint fristil final Linn Svahn, Jonna Sundling, Oskar Svensson
  • 12.50–15.30 Rodel, damer heat 3 och 4
  • 13.05–15.15 Curling, mixed dubbel final Ev Oskar Eriksson, Almida de Val
  • 14.10–16.25 Ishockey, damer gruppspel 2 matcher

OS 2022: Schema onsdag 9 februari

  • 02.30–04.10 Snowboard, damer halfpipe kval
  • 03.15–04.50 Alpint, damer slalom åk 1 Anna Swenn-Larsson
  • 04.00–05.20 Freeski, herrar big air final Ev Jesper Tjäder, Henrik Harlaut och Oliwer Magnusson.
  • 04.00–05.25 Snowboard, damer snowboardcross kval
  • 05.30–07.10 Snowboard, herrar halfpipe kval
  • 06.45–08.40 Alpint, damer slalom åk 2 Ev Anna Swenn-Larsson
  • 07.30–09.10 Snowboard, damer snowboardcross final
  • 09.00–09.55 Nordisk kombination, herrar individuell normalbacke
  • 09.40–11.55 Ishockey, herrar gruppspel
  • 12.00–14.40 Short track, damer och herrar
  • 12.00–12.50 Nordisk kombination, herrar individuell 10 km
  • 13.05–16.00 Curling, herrar grundomgång 1 Lag Edin
  • 13.20–15.25 Rodel, damer och herrar dubbel
  • 14.10–16.25 Ishockey, herrar gruppspel

OS 2022: Schema torsdag 10 februari

  • 02.05–05.00 Curling, damer grundomgång 1 Lag Hasselborg
  • 02.30–06.40 Konståkning, herrar fritt program
  • 02.30–04.55 Skeleton, herrar heat 1 och 2
  • 02.30–04.30 Snowboard, damer halfpipe final
  • 03.30–05.45 Alpint, herrar kombination störtlopp
  • 04.15–05.40 Snowboard, herrar snowboardcross kval
  • 05.10–07.25 Ishockey, herrar gruppspel Tre Kronor-Lettland
  • 07.00–08.40 Snowboard, herrar snowboardcross final
  • 07.05–10.00 Curling, herrar grundomgång 2 Lag Edin
  • 07.15–09.10 Alpint, herrar kombination slalom
  • 08.00–09.40 Längdskidor, damer 10 km klassisk stil Linn Svahn, Jonna Sundling, Frida Karlsson, Ebba Andersson
  • 09.40–11.55 Ishockey, herrar gruppspel 
  • 12.00–13.30 Freestyle hopp, mixad lagtävling hopp
  • 13.00–14.30 Skridsko, damer 5 000 m
  • 13.05–16.00 Curling, damer grundomgång 2 Lag Hasselborg
  • 14.10–16.25 Ishockey, herrar gruppspel
  • 14.30–15.50 Rodel, lagstafett

OS 2022: Schema freDag 11 februari

  • 02.05–05.00 Curling, herrar grundomgång 3 Lag Edin
  • 02.30–04.55 Skeleton, damer heat 1 och 2
  • 02.30–04.00 Snowboard, herrar halfpipe final
  • 04.00–06.20 Alpint, damer super-G
  • 05.10–07.25 Ishockey, herrar gruppspel
  • 05.10–18.25 Ishockey, damer kvartsfinaler
  • 07.05–10.00 Curling, damer grundomgång 3 Lag Hasselborg
  • 08.00–09.45 Längdskidor, herrar 15 km klassisk stil Jens Burman, Oskar Svensson
  • 09.00–11.05 Skridsko, herrar 10 000m
  • 09.40–11.55 Ishockey, herrar gruppspel Tre Kronor-Slovakien
  • 09.40–11.55 Ishockey, damer kvartsfinaler
  • 10.00–11.20 Skidskytte, damer 7,5 km sprint Hanna Öberg
  • 12.00–14.00 Short track, damer och herrar
  • 12.00–13.10 Backhoppning, herrar ind. stor backe kval
  • 13.05–16.00 Curling, herrar grundomgång 4 Lag Edin
  • 13.20–15.50 Skeleton, herrar heat 3 och 4
  • 14.10–16.25 Ishockey, herrar gruppspel 2 matcher Ev Tre Kronor

OS 2022: Schema lörDag 12 februari

  • 05.10–07.25 Ishockey, herrar gruppspel
  • 02.05–05.00 Curling, damer grundomgång 4 Lag Hasselborg
  • 03.00–04.15 Snowboard, mixad lagtävling, snowboardcross
  • 05.10–07.25 Ishockey, damer kvartsfinaler
  • 07.05–10.00 Curling, herrar, grundomgång 5 Lag Edin
  • 08.30–10.00 Längdskidor, damer 4×5 km stafett Sverige
  • 09.00–10.45 Skridsko, damer och herrar
  • 09.40–11.55 Ishockey, herrar gruppspel
  • 09.40–11.55 Ishockey, damer kvartsfinaler
  • 10.00–11.25 Skidskytte, herrar 10 km sprint Sebastian Samuelsson, Martin Ponsiluoma
  • 12.00–15.40 Konståkning, isdans rytmisk dans
  • 12.00–13.45 Backhoppning, herrar ind. stor backe final
  • 13.05–16.00 Curling, damer grundomgång 5 Lag Hasselborg
  • 13.20–15.50 Skeleton, damer heat 3 och 4
  • 14.10–16.25 Ishockey, herrar gruppspel 2 matcher Ev Tre Kronor

OS 2022: Schema söndag 13 februari

  • 05.10–07.25 Ishockey, herrar gruppspel 
  • 09.40–11.55 Ishockey, herrar gruppspel Finland-Tre Kronor
  • 14.10–16.25 Ishockey, herrar gruppspel 
  • 14.00–15.50 Skridsko, damer och herrar
  • 12.00–13.40 Short track, damer och herrar
  • 02.05–05.00 Curling, herrar, grundomgång 6 Lag Edin
  • 07.05–10.00 Curling, damer grundomgång 6  Lag Hasselborg
  • 13.05–16.00 Curling, herrar, grundomgång 7 Lag Edin
  • 03.15–05.15 Alpint, herrar storslalom åk 1 Kristoffer Jakobsen
  • 06.45–09.00 Alpint, herrar storslalom åk 2 Kristoffer Jakobsen
  • 02.30–04.45 Bobsleigh, damer monobob heat 1 och 2
  • 08.00–09.55 Längdskidor, herrar 4×5 km stafett Sverige
  • 10.00–10.50 Skidskytte, damer 10 km jaktstart Hanna Öberg
  • 11.45–12.35 Skidskytte, herrar 12,5 km jaktstart Sebastian Samuelsson, Martin Ponsiluoma
  • 03.00–05.00 Freeski, damer slopestyle kval
  • 12.00–13.15 Freestyle hopp, damer hopp kval

OS 2022: Schema Måndag 14 februari

  • 02.05–05.00 Curling, damer grundomgång 7 Lag Hasselborg
  • 02.15–05.50 Konståkning, isdans fridans
  • 02.30–04.45 Snowboard, damer big air kval
  • 02.30–05.00 Bobsleigh, damer monobob heat 3 och 4
  • 02.30–04.00 Freeski, damer slopestyle final
  • 05.10–07.25 Ishockey, damer semifinal
  • 05.30–07.35 Freeski, herrar slopestyle kval Jesper Tjäder, Henrik Harlaut och Oliwer Magnusson
  • 06.30–08.45 Snowboard, herrar big air kval
  • 07.05–10.00 Curling, herrar, grundomgång 8 Lag Edin
  • 12.00–14.00 Backhoppning, herrar lagtävling stor backe
  • 12.00–13.30 Freestyle hopp, damer hopp final
  • 13.05–16.00 Curling, damer grundomgång 8 Lag Hasselborg
  • 13.05–15.45 Bobsleigh, herrdubbel heat 1 och 2
  • 14.10–16.25 Ishockey, damer semifinal

OS 2022: Schema tisDag 15 februari

  • 02.05–05.00 Curling, herrar, grundomgång 9 Lag Edin
  • 02.30–03.50 Snowboard, damer big air final
  • 02.30–04.05 Freeski, herrar slopestyle final Ev Jesper Tjäder, Henrik Harlaut och Oliwer Magnusson
  • 04.00–06.10 Alpint, damer störtlopp
  • 05.10–07.25 Ishockey, herrar särspel 2 matcher Ev Tre Kronor
  • 06.00–07.20 Snowboard, herrar big air final Sven Thorgren och Niklas Mattsson
  • 07.05–10.00 Curling, damer grundomgång 9 Lag Hasselborg
  • 07.30–10.15 Skridsko, damer och herrar lagtempo finaler
  • 09.00–09.55 Nordisk kombination, herrar stor backe
  • 09.40–11.55 Ishockey, herrar särspel Ev Tre Kronor
  • 10.00–11.30 Skidskytte, herrar 4×7,5 km stafett Sverige
  • 11.00–15.25 Konståkning, damer kort program
  • 12.00–12.50 Nordisk kombination, herrar 10 km
  • 12.00–13.15 Freestyle hopp, herrar hopp kval
  • 13.05–16.00 Curling, herrar, grundomgång 10 Lag Edin
  • 13.15–15.45 Bobsleigh, herrdubbel heat 3 och 4
  • 14.10–16.25 Ishockey, herrar särspel Ev Tre Kronor

OS 2022: Schema onsdag 16 februari

  • 02.05–05.00 Curling, damer grundomgång 10 Lag Hasselborg
  • 03.15–05.10 Alpint, herrar slalom åk 1 Kristoffer Jakobsen
  • 05.10–07.25 Ishockey, herrar kvartsfinaler Ev Tre Kronor
  • 06.45–08.50 Alpint, herrar slalom åk 2 Ev Kristoffer Jakobsen
  • 07.00–09.15 Ishockey, herrar kvartsfinaler Ev Tre Kronor
  • 07.05–10.00 Curling, herrar, grundomgång 11 Lag Edin
  • 08.45–10.15 Skidskytte, damer 4×6 km stafett Sverige
  • 09.40–11.55 Ishockey, herrar kvartsfinaler Ev Tre Kronor
  • 10.00–11.30 Längdskidor, damer och herrar teamsprint klassisk stil kval Sverige
  • 12.00–13.20 Längdskidor, damer och herrar teamsprint klassisk stil final Sverige
  • 12.00–13.30 Freestyle hopp, herrar hopp final
  • 12.30–14.45 Ishockey, damer bronsmatch
  • 12.30–14.45 Short track, damer och herrar
  • 13.05–16.00 Curling, damer grundomgång 11 Lag Hasselborg
  • 14.30–16.45 Ishockey, herrar kvartsfinaler Ev Tre Kronor

OS 2022: Schema torsDag 17 februari

  • 02.05–05.00 Curling, herrar grundomgång 12 Lag Edin
  • 02.30–04.10 Freeski, damer halfpipe kval
  • 03.30–05.00 Alpint, damer kombination störtlopp
  • 04.30–05.15 Skicross, damer kval Sandra Näslund
  • 05.10–07.55 Ishockey, damer final
  • 05.30–07.10 Freeski, herrar halfpipe kval
  • 07.00–08.30 Alpint, damer kombination slalom
  • 07.00–08.35 Skicross, damer final Ev Sandra Näslund
  • 07.05–10.00 Curling, damer grundomgång 12 Lag Hasselborg
  • 09.00–09.40 Nordisk kombination, herrar lag stor backe
  • 09.30–10.55 Skridsko, damer 1 000 m
  • 11.00–15.10 Konståkning, damer fritt program
  • 12.00–13.10 Nordisk kombination, herrar lag 4×5 km
  • 13.05–16.00 Curling, herrar semifinaler Ev Lag Edin

OS 2022: Schema freDag 18 februari

  • 02.30–04.00 Freeski, damer halfpipe final
  • 04.45–05.30 Skicross, herrar kval Viktor Andersson, Erik Mobärg, David Mobärg
  • 05.10–07.25 Ishockey, herrar semifinal Ev Tre Kronor
  • 07.00–08.35 Skicross, herrar final Ev Viktor Andersson, Erik Mobärg, David Mobärg
  • 07.05–10.00 Curling, herrar bronsmatch Ev Lag Edin
  • 09.30–10.50 Skridsko, herrar 1 000 m
  • 10.00–10.55 Skidskytte, herrar 15 km masstart Sebastian Samuelsson, Martin Ponsiluoma
  • 11.30–14.45 Konståkning, par kortprogram
  • 13.00–15.15 Bobsleigh, damdubbel heat 1 och 2
  • 13.05–16.00 Curling, damer semifinal Ev Lag Hasselborg
  • 14.10–16.25 Ishockey, herrar semifinal Ev Tre Kronor

OS 2022: Schema lörDag 19 februari

  • 02.30–05.05 Bobsleigh, herrar fyrmanna heat 1 och 2
  • 02.30–04.00 Freeski, herrar halfpipe final
  • 04.00–06.10 Alpint, lagtävling Sverige
  • 07.00–09.55 Längdskidor, herrar 50 km masstart klassisk stil Jens Burman, Oskar Svensson
  • 07.05–10.15 Curling, herrar final Ev Lag Edin
  • 08.00–10.35 Skridsko, damer och herrar masstart
  • 10.00–10.55 Skidskytte, damer 12,5 km masstart Hanna Öberg
  • 12.00–15.10 Konståkning, par fritt program
  • 13.00–15.30 Bobsleigh, damer dubbel heat 3 och 4
  • 13.05–16.00 Curling, damer bronsmatch Ev Lag Hasselborg
  • 14.10–16.40 Ishockey, herrar bronsmatch Ev Tre Kronor

OS 2022: Schema sönDag 20 februari

  • 02.05–05.20 Curling, damer final Ev Lag Hasselborg
  • 02.30–05.25 Bobsleigh, herrar fyrmanna heat 3 och 4
  • 05.00–07.30 Konståkning, uppvisningsgala
  • 05.10–07.45 Ishockey, herrar final Ev Tre Kronor
  • 07.30–09.40 Längdskidor, damer 30 km masstart fristil Linn Svahn, Jonna Sundling, Frida Karlsson, Ebba Andersson

Vanliga frågor om OS 2022

Nedan har vi listat några av de vanligaste frågorna om OS 2022.

Vinter OS 2022 pågår mellan 4-20 februari. 

Kanal 5, Kanal 9 och Discovery +. Det är Discovery Networks som äger TV-rättigheterna till de Olympiska Spelen i Peking.

OS 2022 utspelar sig i Pekingzonen, Yanqing & Zhangjiakou, Kina.

Tidsskillnaden är sju timmar. Det innebär att Kina är sju timmar före oss i Sverige.

Innehållsförteckning

Kan du få 13 rätt?
GRYMMA MATCHER PÅ EUROPATIPSET!

Missa inte helgens Europatips. 
Sätt ihop en kupong & se om du fixar 13 rätt.